رفتن به مطلب
انجمن الکترولب
Ali Ezzati

راه اندازی ماژول ESP8266 WIFI با میکروپایتون

پست های پیشنهاد شده

راه های مختلفی برای استفاده از ماژول ESP8266 وجود داره که در این پست معرفی ماژول WiFi – وای فای ESP8266

همشون رو به جز میکروپایتون معرفی کردم یک دلیل برای معرفی نکردنش هم کامل نبودن میکروپایتون برای ESP9266 بود در ادامه این تاپیک نحوه راه اندازی میکروپایتون روی esp8266 بررسی میکنیم و به ترتیب دستور هایی رو که پشتیانی میکنه رو بررسی میکنم

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 پایتون یک زبان برنامه‌نویسی همه منظوره، سطح بالا، شیءگرا و مفسر است. که قابلیت یادگیری آسان آن را به یکی از فراگیر ترین زبان های برنامه نویسی تبدیل کرده است. می خواهیم از این زبان برنامه نویسی برای برنامه نویسی ماژول ESP8266 استفاده کنیم. برای این منظور ابتدا باید فریمور Micro python بر روی ESP8266 نصب شود. برای راحتی کار می توانید از برد NodeMCU و یا برد های مشابه که چیب تبدیل USB به سریال را نیز بر روی خود دارند استفاده کنید. اول از همه اینکه من از لینوکس اوبونتو برای ادامه آموزش استفاده میکنم ولی تفاوت چندانی بین استفاده از ویندوز و یا لینوکس نیست و به راحتی می توانید از ویندوز نیز برای دنبال کردن این آموزش استفاده کنید.

بعد از اتمام مراحل فلش کردن به وسیله ویندوز رو هم اضافه میکنم!منتظر باشید یکم

مرحله ۱ دانلود فریمور میکروپایتون برای  ESP8266

برای دانلود به صفحه دانلود میکروپایتون بروید سه نسخه برای دانلود ESP8266 در دسترس است که به نا به توصیه خود وبسایت میکروپایتون نسخه Stable firmware builds for 1024kb modules and above رو دانلود کنید.

مرحله ۲ نصب esptool برای فلش کردن esp8266

برای نصب esptool که یک برنامه نوشته شده به زیان پایتون است نیاز یه برنامه pip دارید که در نسخه های جدید پایتون نصب شده (و نیاز به کار خاصی نیست ولی اگر نبود هم به راحتی قابل نصب میباشد در صورتی که  کسی مشکل داشت پیام بده راهنمایی میکنم )برای نصب دستور زیر رو وارد کنید.

sudo pip install esptool

 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مرحله ۳ پیدا کردن پوت سریالی که به کامپیوتر وصل است

برای فهمیدن اینکه چه پورت سریالی به بورد esp8266 اختصاص یافته از دستور لینوکسی

dmesg | grep tty

استفاده کنید.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

راهنمای کاما استفاده از micropython بر روی esp8266 در لینک های زیر در دسترس است 

https://docs.micropython.org/en/latest/esp8266/esp8266/tutorial/intro.html

و

http://docs.micropython.org/en/v1.9.2/esp8266/esp8266/tutorial/index.html

در ادامه آموزش خلاصه ای از این آموزش بر روی برد NodeMCU خواهیم داشت

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برد NodeMCU  چیست و چه امکاناتی در اختیار ما قرار میدهد؟

nodemcu.png

NodeMCU  یک پلت فرم اوپن سورس در زمینه‌ی  IoT ( اینترنت اشیا یا به عبارت درست‌تر اینترنت چیزها)  می‌باشد. هسته‌ی NodeMCU ، چیپ ESP8266 ورژن ESP12 می‌باشد که از  WiFi پشتیبانی می‌کند و به وسیله‌ی آن می‌توان به شبکه‌ی وای فای متصل شد و اطلاعات را میان اینترنت یا سایر دستگاه‌ها جابه‌جا نمود. زبان برنامه‌نویسی این ماژول ، Lua می‌باشد. ولی از امکانات بسیار عالی این ماژول این است که می‌توان یا استفاده از IDE آردوینو  و با استفاده از دستوارات آردوینو بر روی آن به سادگی برنامه نویسی کرد. البته ما دراین آموزش فریمور میکروپایتون را بر روی این ماژول نصب کردیم و با میکروپایتون آموزش را ادامه میدیهیم برد NODEMCU با دو تبدیل USB به سریال متفاوت موجود است CH340 و CP2102 که تفاوت چندانی از لحاظ pinout ندارند

29006964-36d32cae-7ad0-11e7-810c-77bc81aa4267.png

 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

خیلی وقته در مورد الکترونیک نوشتم و وبلاگ الکترولب و انجمن در حالت نیمه تعطیل به سر میبره ولی این معنیش این نیست که همه چی تمومه من دوباره اینجام و قراره با قدرت بیشتر پیش بریم!

اگر بخوام موضوعی رو که در اینجا نوشتم رو کامل کنم و آموزش میکروپایتون رو یک جمع بندی کلی داشتخ باشم باید پست آخر در این مورد در وبلاگ الکترولب رو به عنوان کامل ترین پست در نظر بگیریم که من خیلی چیز ها رو توش توضیح دادم پس لینکش رو پایین براتون میزارم.

 

آموزش جامع میکروپایتون با ماژول ESP8266

micro.jpg

 

 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

×
×
  • جدید...